środa, 20 sierpnia 2014

Kiedy jest czas na wymianę okna w domu ?Czasy kiedy wymieniało się okno co 5 lat odeszły dawno do lamusa, obecnie trwałość stolarki okiennej to spokojnie ponad 20 lat. Zdarzają się jednak przypadki, że źle dobrana lub nieprawidłowo zamontowana stolarka wymaga wcześniejszej wymiany.  Przyjrzyjmy się najważniejszym oznakom sugerującym problemy z utrzymaniem ciepła przez nasze okno.
  • Zimą za zimno, latem za gorąco


Zbyt szybkie wychładzanie się pomieszczeń, zwiększony rachunek za ogrzewanie w stosunku do poprzedniego okresu rozrachunkowego w okresie zimowym lub nadmierne przegrzewanie się pomieszczeń w letnie dni mogą świadczyć o tym, że nasze okna już tak dobrze jak kiedyś nie chronią nas przed warunkami atmosferycznymi. Przykładowo stare, drewniane okna często posiadają współczynnik Uw wyższy nawet niż 3 W/m²K. W przypadku nowych energooszczędnych produktów parametr ten wynosi mniej niż 1,3 W/m²K, a pasywnych poniżej niż 0,8 W/m²K dla okna referencyjnego. Stolarka okienna o niskim współczynniku przenikania energii uchroni nas przed nadmiernym przegrzewaniem się wnętrza budynku latem i utratą ciepła zimą. By lepiej poznać zalety energooszczędnych rozwiązań, wystarczy skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów energetycznych , które na podstawie podanych przez nas kosztów ogrzewania obliczą, ile możemy zaoszczędzić w ciągu 20 lat użytkowania nowych okien.


  • Uszkodzona rama lub szyba
Pęknięta szyba, uszkodzona rama lub zupełnie zniszczone okno? Do tego typu zniszczeń zazwyczaj dochodzi w wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności, zdarzeń losowych, aktu wandalizmu lub po ataku włamania. Jeśli obszar uszkodzenia jest niewielki, warto zwrócić się do salonu sprzedaży, który oceni czy możliwa jest wymiana poszczególnego elementu czy niezbędne jest wstawienie nowego okna.
W przypadku zbitej szyby, nawet jeśli druga pozostała nieuszkodzona, konieczny będzie montaż całego elementu szybowego. Może być to dobrą okazją do poprawienia komfortu cieplnego w domu i wybrania pakietu o lepszych właściwościach termoizolacyjnych niż do tej pory stosowany. 
Zdarza się też, że stolarka, zwłaszcza ta wiekowa i gorszej jakości, podlega zjawisku wyginania. Jeśli pod wpływem czasu skrzydło nie będzie przylegało ściśle do ramy, to okno stanie się nieszczelne. Problem ten dotyczy zwłaszcza stolarki PVC montowanej jeszcze w latach 90. Wtedy dopiero w Polsce rozpoczęła się ich produkcja na szeroką skalę, a materiały, z których je wykonywano, były mniej wytrzymałe niż obecnie. Dzisiaj, kupując okna renomowanych producentów, mamy pewność, że takie zjawisko nie wystąpi. Wtedy wiedza natemat patrzenia materiałów była nico mniejsza. 

  • Okno już nie cieszy oka
Ważnym powodem, dla którego chcemy wymienić okno, są względy estetyczne. Po latach, użytkowania zwyczajni się zużyły lub wytarły. szczególnie jeśli okna były gorszej jakości lub w niewłaściwy sposób użytkowane, może też zdarzyć się, że na ich powierzchni pojawiły się trwałe przebarwienia, plamy lub zarysowania. W ofercie obecnie proponowanym naszym klientom naszczęscie ten problem nie występuje już w takiej skali.
Dlatego, aby zachować piękny wygląd nowych okien przez wiele lat, tak istotne jest, aby we właściwy sposób je pielęgnować i nie używać agresywnych środków czyszczących. Kupując stolarkę, warto wybierać tą o estetycznej, ułatwiającej czyszczenie konstrukcji.

Jeśli więc potrzebujesz podpowiedzi w doborze okna lub drzwi zapraszam do kontaktu.
Tomasz Jankowski firma Bis Serwis Gdańsk, ul: Dąbrowszczaków 11 tel:517 612 250


Zapraszam również do forum trójmiasta pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz