piątek, 29 sierpnia 2014

Dobre dla domu czyli wybieramy drzwi do mieszkania w bloku

Drzwi wejściowe w mieszkaniu w bloku wychodzą bezpośrednio na klatkę schodową. Panujące tam przeciągi, odgłosy stąpających po schodach sąsiadów czy biegających dzieci, a także nie zawsze przyjemne zapachy nie powinny przedostawać się do wnętrza naszego mieszkania. Ważne jest również, by było one zabezpieczone przed „nieproszonymi gośćmi”, którzy nierzadko w prosty sposób radzą sobie z wejściem do klatki chronionej nawet przez domofon.


Na co więc zwracać uwagę wybierając nowe drzwi do mieszkania w bloku? Jakie parametry powinniśmy wziąć pod uwagę, by w mieszkaniu było ciepło, cicho i bezpiecznie?

Izolacja termiczna

Szczególnie w sezonie grzewczym przykładamy dużą wagę do tego, by ciepło generowane przez grzejniki w mieszkaniu nie wydostawało się na zewnątrz. Jednym z głównych parametrów technicznych, jakim powinniśmy kierować się przy wyborze drzwi wejściowych jest więc izolacyjność termiczna. O tym, jakie będą występowały straty ciepła po zamontowaniu drzwi, informuje współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on niższy, tym mniejsze są straty ciepła.

Polskie prawo budowlane dopuszcza stosowanie w budownictwie drzwi o współczynniku U ≤ 2,6 W/(m2*K), jednak jest to parametr dość wysoki. Aby ciepło nie uchodziło na zewnątrz, warto wybrać drzwi o współczynnik U niższym niż 2W/(m2*K). Należy zwrócić baczną uwagę, by wartość ta była podana dla całych drzwi, a nie tylko dla poszczególnych komponentów (te będą miały dużo niższą wartość, co może klienta wprowadzać w błąd).

Otwarte okna na klatce schodowej czy otwierane drzwi wejściowe do budynku przyczyniają się do częstych przeciągów i uczucia chłodu, które przedostają się do naszych mieszkań. Warto więc, aby drzwi wejściowe nie tylko zabezpieczały przed ucieczką ciepła z wewnątrz, ale również nie dopuszczały chłodu do mieszkania.

Wybierając ciepłe drzwi zewnętrzne należy zwrócić również uwagę na dodatkowe wyposażenie, m.in. próg z przekładką termiczną, który dodatkowo ogranicza straty ciepła czy uszczelki – podwójne, a w strefie progowej – potrójne.

Izolacja akustyczna

Uszczelki wpływając na szczelność drzwi, ograniczają również przedostawanie się do wnętrza mieszkania odgłosów czy zapachów z klatki schodowej. Aby mieć jednak pewność, że nasze mieszkanie będzie ciche, kupując drzwi wejściowe zwróćmy uwagę na izolacyjność akustyczna, wyrażana w decybelach za pomocą współczynnika Rw. Im wyższa wartość współczynnika, tym lepiej drzwi tłumią hałas z zewnątrz.

Drzwi do mieszkań w bloku nie powinny mieć niższego współczynnika Rw niż 28 dB. Warto wiedzieć, że każde kolejne 3 dB to dwukrotne zmniejszenie natężenia hałasu.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań zwiększających odporność drzwi na włamanie. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup licznych zabezpieczeń, warto wiedzieć, że często jeden zamek wielopunktowy jest znacznie bardziej skuteczny niż liczne blokady, utrudniające nam codzienne wychodzenie czy ucieczkę z mieszkania w razie niebezpieczeństwa.

Od wewnątrz warto zastosować np. zasuwnicę wielopunktową wzmacniającą ryglowanie. Dodatkowe zabezpieczenia, które stosujemy w drzwiach, to bolce antywłamaniowe montowane od strony zawiasów lub odpowiednia konstrukcja połączenia skrzydła z ościeżnicą – tzw. wręg antywyważeniowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz